Close

Barevné filtry pro ČB fotografii

filtry k čb fotografii

…při použití barevných filtrů v ČB fotografii platí jednoduché pravidlo: „Filtr zesvětluje objekty, které mají shodnou nebo podobnou barvu, jako je barva filtru, a zároveň ztmavuje objekty mající barvu doplňkovou“.
Korekce expozice pro systémy měření TTL:

žlutý oranžový červený zelený modrý
+0.5 EV +0.7 až +1 EV

Žlutý filtr

Světle žlutý – vhodný pro portrétní fotografii, kde zjemňuje zobrazení pleti. U krajinářské fotografie vhodný na jaře pro svěží zelenou se světlými odstíny – vliv na ztmavení oblohy minimální.
Středně žlutý – vhodný pro snímání architektury, kde zlep‘uje zobrazení jemných detailů, u krajinářské fotografie je ztmavení oblohy zhruba na úrovni, jak jej vnímáme očima, u portrétní fotografie zesvětluje opálenou pokožku a zvýrazňuje blond vlasy.
Tmavě žlutý – výsledky použití filtru jsou již patrné na první pohled…..ztmavuje oblohu u krajinářské fotografie, zvýrazňuje rozdíly mezi zelenými odstíny, potlačuje opar, u portrétní fotografie vyrovnává odstíny pleti a vyrovnává kontrasty při bočním osvětlení(bez korekce expozice)

Oranžový filtr

U krajinářské fotografie ztmavují modrou oblohu a zelené odstíny, potlačují vzdu‘ný opar, zdůrazňují strukturu zdí, písku, sněhu atd. V portrétní fotografii vyrovnávají rozdíly v opálení pokožky, potlačují vady pokožky…akné, pihy atd. Dochází k zesvětlení rtů…..korekce tmavou rtěnkou. Oranžový filtr zvy‘uje výsledný kontrast snímku.(korekce expozice +0,5 EV pokud není v záběru více jak 2/3 modré oblohy)

Červený filtr

…značně zvy‘uje výsledný kontrast fotografie. V krajinářské fotografii má nejsilněj‘í účinek na ztmavení oblohy (téměř černá), mraky mají ostré obrysy. Zdůrazňuje strukturu světlých materiálů – písku, zdi, sněhu (vhodné v zimě na sněhu), účinně potlačuje vzdu‘ný opar. Možné použít ke ztmavení až zčernání v‘ech odstínů zelené. Výrazně zesvětluje žluté, oranžové a červené odstíny.(korekce expozice 0.7 – 1 EV….neplatí, pokud je na snímku více než 1/2 oblohy)

Zelený filtr

Velmi důležitý v krajinářské fotografii – lépe zobrazuje a prokresluje zelené odstíny. Zvět‘uje tonální rozdílmezi mezi různými zelenými odstíny a zabraňuje splývání stromů a keřů…….velmi vhodný v létě, kdy se vyskytují převážně tmavě zelené odstíny. V portrétní fotografii ztmavuje pleť (může se projevit nadměrné ztmavení rtů), může zvýraznit vady pokožky (záměrné využití např. u pih), při denním světle zabraňuje vybělení obličejů.(bez korekce expozice)

Modrý filtr

V krajinářské fotografii jej lze využít pro zdůraznění vzdu‘ného oparu, tmavé filtry zvy‘ují hustotu mlhy. Oproti červeným a oranžovým filtrům snižují kontrast. Vhodný pro reportážní fotografii v kontrastním osvětlení.(bez korekce expozice)

převzato z www.milan-dvorak.net

Napsat komentář